Tonstad IL Herrer gikk helt til topps i årets Tonstad-turnering etter en innholdsrik fotballdag med åtte lag, høyt tempo, jevne kamper og nærmere 200 tilskuere på tribuneplass. Finalen ble avgjort med et sent vinnermål og sørget for revansje etter tap i puljespillet.

Puljespill
Med åtte lag fordelt på to puljer lå alt til rette for en festdag for fotballinteresserte. I pulje A deltok Sokndal 1, Moi IL, Hellvik IL og Hovsherad. Dette ble en pulje preget av jevne oppgjør og små marginer. Hellvik IL gikk til topps med 7 poeng, mens Sokndal 1 tok andreplassen med 5 poeng. Begge lagene sikret seg dermed plass i semifinalene.
I pulje B fant vi Tonstad IL sammen med Flekkefjord FK, Sokndal 2 og Kvinesdal IL. Tonstad åpnet turneringen med en solid 3–1-seier mot Kvinesdal IL. I den andre kampen fikk de imidlertid tøff motstand og måtte se seg slått 3–0 av et sterkt Flekkefjord-lag. Dermed ble siste puljekamp avgjørende. Med semifinaleplassen på spill leverte Tonstad en skjerpet og overbevisende 3–0-seier, som holdt til andreplass og avansement.


Semifinale
I semifinalen ventet puljevinner Hellvik IL. Kampen endte 1–1 etter full tid, og måtte avgjøres på straffer. Her var Tonstad sikrest og trakk det lengste strået i straffekonkurransen. Den andre semifinalen mellom Flekkefjord FK og Sokndal 1 ble jevnere enn mange hadde forventet. Etter 0–0 i ordinær tid vant Flekkefjord 2–0 på straffer.


Finalene
Bronsefinalen mellom Hellvik IL og Sokndal 1 endte med en klar 3–1-seier til Hellvik, som dermed sikret seg tredjeplassen.

Finalen mellom Tonstad IL og Flekkefjord FK ble en tett og spennende affære, men med et lite spillemessig overtak til vertene. Etter en målløs kamp lenge ut i oppgjøret satte Asbjørn Ingve Biktjørn ballen i nettet bak Flekkefjord-keeperen, og Tonstad kunne juble for 1–0-seier og turneringstriumf – en perfekt revansje etter tapet i puljespillet.


Turneringens Toppscorer og spiller
Finalens beste spiller ble kåret til Bård Manneråk Bakken fra Tonstad IL. Han delte også toppscorertittelen med Henning Valdemarsen fra Hellvik IL. Turneringens spiller ble Thomas Beyene fra Flekkefjord FK, som med sin teknikk, ro og overblikk imponerte stort og nesten bar laget til puljeseier på egen hånd.
Nærmere 200 publikummere tok turen i løpet av dagen og bidro til god stemning rundt banen. Tonstad IL retter en stor takk til sponsorer og samarbeidspartnere for flotte premier og støtte til gjennomføringen av turneringen.



Turneringens spiller ble Thomas Beyene fra Flekkefjord FK
En av 2 Turneringens toppscorer ble Henning Valdemarsen fra Hellvik IL
En av to Turneringens toppscorer og Finalens beste spiller ble Bård Manneråk Bakken fra Tonstad IL




